14 KORZYŚCI Z UCZENIA SIĘ PRZEZ CAŁE ŻYCIE.
Musiał to ukrywać, bo często się zdarzało, że brat potrafił mu za to złoić skórę. Jednak niczym nie zrażony Benjamin, zaczął zdobywać wiedzę dość wcześnie…
BENJAMIN FRANKLIN I JEGO PASJA UCZENIA SIĘ
Jedną z przewag Benjamina Franklina nad jego konkurentami był fakt, że był gotów pracować dłużej, ciężej i mądrzej niż ktokolwiek inny. Był świetnym pisarzem, wynalazcą, naukowcem, dyplomatą, inwestorem, strategiem biznesowym i teoretykiem politycznym.
Jak udało mu się osiągnąć mistrzostwo, w tak wielu dziedzinach?
Oto kolejna z lekcji kultywowania mądrości, które pokazuje niezwykłe życie tego „selfmade man- a”:
Jednym ze sposobów na długie i ciekawe życie, jest…
UCZENIE SIĘ PRZEZ CAŁE ŻYCIE!
Franklin opisuje swoje dzieciństwo jako okres pełen ciekawości świata.
Zadawał pytania o wszystko, co go otaczało, i pragnął zrozumieć otaczającą go rzeczywistość.
Od najmłodszych lat był zafascynowany czytaniem i uczeniem się.
Jedną z jego ulubionych książek były „Żywoty” Plutarcha, seria krótkich biografii słynnych greckich i rzymskich przywódców, którą często czytał. W swojej „Autobiografii” pisał:
„Od dziecka lubiłem czytać, a wszystkie najmniejsze sumy pieniędzy, które wpadły mi w ręce, zawsze wydawałem na książki”.
Zrozumiał, że jedną z najlepszych inwestycji, jakie możesz zrobić, jest inwestycja w siebie. Od najmłodszych lat książki wywierały wpływ na jego życie.
Zaczął pożyczać książki od kogo tylko mógł. Głownie z „podkradał” je z drukarni swojego starszego brata, w której terminował jako młody chłopiec.
„Często siedziałem w swoim pokoju, czytając większą część nocy. Książka była wypożyczana wieczorem i zwracana wcześnie rano, aby nikt mnie nie przyłapał”
Musiał to ukrywać, bo często się zdarzało, że brat potrafił mu za to złoić skórę. Jednak niczym nie zrażony Benjamin, zaczął zdobywać wiedzę dość wcześnie i utrzymywał wysokie tempo uczenia się przez całe swoje życie, tak że wiedza ta rosła z czasem.
Rycina: “Benjamin Franklin”. Mezzotint by C Turner after M Chamberlin, 1762. Contributors: Mason Chamberlin. Źródło: https://www.lookandlearn.com/history-images/YW002025VEL/Benjamin-Franklin
„Benjamin Franklin, zainspirowany miłością do czytania, utrzymywał przyjacielskie stosunki ze sprzedawcami w księgarniach. Pożyczał od nich ciekawe tomy, które wieczorem z największą starannością zabierał do domu, a spędzając na czytaniu większą część nocy, zwracał je o wczesnych godzinach porannych, zanim mistrz sklepu zdążył przegapić ich.”
- Fragment z książki „Benjamin Franklin” Johna Stevensa i Cabota Abbotta.
Benjamin Franklin zdawał sobie sprawę z własnych słabości i ograniczeń.
Wiedział, że uczenie się może pomóc mu je pokonać i stać się lepszym człowiekiem.
"Zawsze szukałem sposobów na poprawę siebie. Wiedziałem, że im więcej się nauczę, tym lepszym będę człowiekiem."
W książce "The Way to Wealth" (Droga do bogactwa) opisuje znaczenie wytrwałości i ciężkiej pracy w osiąganiu sukcesu. Podkreśla również, że wiedza i umiejętności są niezbędne do osiągnięcia bogactwa i dobrobytu.
W zbiorze aforyzmów pt. „Poor Richard's Almanack" (Kalendarz Biednego Ryszarda) promuje wartości takie jak oszczędność, pracowitość i samowystarczalność. Podkreśla również znaczenie edukacji i ciągłego doskonalenia się.
Uczenie się przez całe życie:
Jest dla Twojego mózgu, jak życie wieczne w uzdrawiającym SPA. Ciągle aktywny umysł stymuluje Twoje ciało i podtrzymuje Cię na duchu. Ciągła aktywność umysłowa poprawia pamięć, koncentrację. Osoby uczące się przez całe życie są bardziej kreatywne, lepiej radzą sobie ze stresem i cieszą się lepszym samopoczuciem. Uczenie się jest wszechstronnym, fantastycznym narzędziem dla utrzymania lepszego zdrowia.
Pomaga Ci przystosować się do zmian np. społecznych, a zwłaszcza technologicznych i w efekcie zawodowych. Chociażby teraz po pojawianiu się narzędzi AI, które stanowi punkt zwrotny w rozwoju ludzkości. Pozwala nam nie tylko nadążyć za najnowszymi trendami, ale również otwiera drzwi do nowych możliwości zawodowych i pozwala odkrywać nowe pasje.
Czyni świat lepszym, bo Twoja mądrość, niepowtarzalne spojrzenie i doświadczenie, przynoszą namacalne korzyści dla otaczającego Cię świata.
Poszerzasz swoją świadomość, poznając nową perspektywę i różne punkty widzenia.
Samorealizujesz się, przez co tworzysz ekscytujące, ciekawe i różnorodne życie.
Nabierasz perspektywę i umożliwia Ci to odnalezienie prawdziwego znaczenia w Twoich sukcesach, ale i w porażkach.
Konfrontujesz swoją wiedzę z innymi. Nie ma nic lepszego niż słuchanie lub branie udziału w stymulujących dyskusjach lub mastemindach, które pomogą Ci dostrzec drugą stronę problemu. Ta wymiana otwiera Twój umysł i przenosi Cię na zupełnie nowy poziom oświecenia.
Twój pęd i chęć do nauki same się nakręcają, a Ty idziesz dalej, ciągle szukając więcej, by tylko nakarmić swój głodny umysł. Łapiesz rozpęd i ciężko jest Ci to zatrzymać. To fascynująca podróż, aż do samego końca…
Często, by zdobywać wiedzę podróżujesz po świecie, poznając nowe kultury i inne punkty widzenia. Zgłębiając wiedzę z różnych kultur i krajów, nigdy się nie nudzisz. Zaczynasz patrzeć na świat z innej perspektywy i lepiej rozumieć otaczającą Cię rzeczywistość.
Argument: Otwartość na nowe idee i umiejętność krytycznego myślenia to cechy niezbędne do podejmowania trafnych decyzji i budowania tolerancji. Uczenie się przez całe życie pomoże Ci stać się bardziej świadomym obywatelem świata.
Bierzesz udział w programach edukacyjnych i oferujemy swoją wiedzę innym, poprzez znaczące zaangażowanie w przeróżnych społecznościach.
Stajesz się wartościową cząstką świata, w którym żyjesz. Jesteś jego prawdziwym atutem.
Lepiej rozumiesz siebie. Dzięki zrozumieniu, pełniej rozwijasz mądrość, która może przyjść nawet w późniejszym życiu.
Żyjesz dłużej. Według badań, wieczne uczenie się przedłuża życie osobom, uczącym się w podeszłym wieku Chęć do nauki popycha je do przodu, ciągle szukając czegoś nowego, karmią swój głodny umysł.
To świetny i niezwykle fascynujący styl życia, który nigdy Ci się nie znudzi
Benjamin Franklin stworzył miejsce, gdzie mogli się spotykać ludzie o podobnych zainteresowaniach i aspiracjach, by dyskutować, dzielić się wiedzą, promować rozwój intelektualny i rozwijać umiejetność dyskusji.
To miejsce nazwał Klubem Junto, któremu poświeciłem artykuł pt: „Jak założyć Mastermind w stylu Klubu Junto Benjamina Franklina?”. Znajdziesz tam również linki do odcinków podcastów, które poświęciłem temu wielkiego człowiekowi.
WSPIERAJ TREŚCI TWORZĄCE OŚWIECONE SPOŁECZEŃSTWO!
Jeśli podobają Ci się moje artykuły i podcasty promujące racjonalne myślenie, samorozwój i potrzebę uczenia się, wesprzyj tworzenie moich treści na Patronite.pl.
W prezencie otrzymasz dostęp do ekskluzywnych odcinków premium i DARMOWEJ sesji coachingowej, dostępnej jedynie dla Patronów!
P.S.
Jeśli pragniesz otrzymywać podobne artykuły ZA DARMO, bezpośrednio na swoją skrzynkę, kliknij przycisk poniżej: