Codzienna rutyna Leonarda da Vinci.
„Siłą, jaką posiadał, powstrzymywał każdą wściekłość. W prawej ręce giął klamry murarskie lub podkowy, jak gdyby były z ołowiu.”- Giorgio Vasari
Wyobraź sobie Florencję wczesnego XVI wieku. Słońce leniwie przebija się przez wąskie uliczki, a gwar targowiska miesza się z dźwiękiem dzwonów kościelnych. W samym sercu miasta, w skromnej pracowni Leonardo da Vinci, niczym mag, tworzy swoje arcydzieła.
Na sztaludze spoczywa "Mona Lisa". Jej uśmiech, niczym mgła o poranku, rozmywa się w subtelnych pociągnięciach pędzla. Mistrz z zapałem miesza farby, dobierając idealne odcienie, by uchwycić ulotną esencję człowieczeństwa.
Ale dzień Leonarda nie tylko wypełniało malowanie.
Słynął nie tylko z monumentalnych dzieł artystycznych, ale także ze swojego wszechstronnego zainteresowania nauką, inżynierią, anatomią i wieloma innymi dziedzinami. Choć nie ma pełnej pewności co do szczegółów jego codziennej rutyny, istnieją pewne zapiski oraz relacje jego współczesnych, które pozwalają nam rzucić światło na jego życie. To właśnie dzięki swoim codziennym zwyczajom, rytuałom i konsekwencji, Leonardo mógł przyczynić się do tak wielu rewolucyjnych odkryć i dzieł sztuki, które wciąż inspirują i fascynują ludzkość.
W latach dziewięćdziesiątych XIV wieku włoski mnich i pisarz Matteo Bandello obserwował Leonarda przy pracy nad Ostatnią Wieczerzą. Pozwólcie, że przytoczę jego słowa na temat mistrza:
„Przyjeżdżał wcześniej, wspinał się na rusztowanie i zabierał się do pracy. Czasem przesiadywał tam od świtu do zachodu słońca, ani razu nie odkładając pędzla, zapominając o jedzeniu i piciu i malując bez przerwy. Innym razem przez dwa, trzy lub cztery dni nie dotykał pędzla, ale spędzał kilka godzin dziennie przed dziełem z założonymi rękami, przyglądając się i krytykując postacie przed sobą.
Widziałem go także, wiedzionego jakąś nagłą potrzebą, w południe, gdy słońce było już u szczytu, jak opuszczał Corte Vecchia, gdzie pracował nad swoim cudownym glinianym koniem, aby bez szukania cienia udać się prosto do Santa Maria delle Crazie, i wdrapywał się na rusztowanie, brał pędzel, wykonywał jedno lub dwa pociągnięcia i wracał.” - Nowela pt. „Il pittore Leonardo da Vinci”, Matteo Bandello.
RUTYNA LEONARDO DA VINCI
Codzienna rutyna Leonarda da Vinci była równie fascynująca, jak wszechstronne zainteresowania samego geniusza. Oto jak wyglądał typowy dzień tego wybitnego renesansowego myśliciela, artysty i naukowca:
Wczesne wstawanie:
Leonardo da Vinci nie tracił czasu na sen, zrywając się o świcie, około godziny 5 rano. Dla niego sen był luksusem, który ograniczał możliwości życiowe. Zaczynał dzień wcześnie, często o wschodzie słońca, pragnąc wykorzystać jak najwięcej czasu na swoje projekty i eksperymenty.
"Gdy poranek wschodzi, wschodzi ze mną także chęć do pracy." - Leonardo da Vinci
Autoafirmacja:
Leonardo zaczynał dzień od autoafirmacji, zapisując w swoim dzienniku pozytywne stwierdzenia, aby zwiększyć swoją pewność siebie. Da Vinci przekonał się o swojej wartości, zapisując pozytywne afirmacje, w tym: „Będę kontynuował” i „Przeszkody mnie nie ugną”.
Ćwiczenia fizyczne:
Po wstaniu z łóżka, Leonardo da Vinci przekazywał uwagę swojemu ciału poprzez ćwiczenia fizyczne. Leonardo często opuszczał pracownię, aby spacerować w otoczeniu przyrody, co według niego pomagało mu w inspiracji i odświeżeniu umysłu.
Podobno Leonardo był przystojny i muskularny. Często chwalił się swoją siłą. Potrafił łamać podkowy i kołatki do drzwi z żelaza oraz chwytać za cugle i zatrzymywać spłoszone konie. Był także bardzo dobrym pływakiem i szermierzem.
Giorgio Vasari pisał o nim:
„Siłą, jaką posiadał, powstrzymywał każdą wściekłość. W prawej ręce giął klamry murarskie lub podkowy, jak gdyby były z ołowiu.”
Planowanie dnia:
Lista zadań to najpotężniejsze narzędzie zwiększające produktywność. Pomaga uporządkować mózg. Codziennie rano zapisuj kilka najważniejszych zadań i dobrze je podziel na kategorie. Jedna powinna obejmować pracę głęboką, a reszta powinna pomagać zarządzać dniem. Był prokrastynatorem, ale perfekcjonistą.
Lektura:
Następnie, po przygotowaniu ciała, Leonardo zagłębiał się w lekturę książek i rękopisów z różnych dziedzin, od anatomii po inżynierię. Dla niego nauka była fundamentem wszelkich sztuk, a poszerzanie wiedzy nieustannym celem. Leonardo był znanym czytelnikiem i badaczem, studiującym wiele dziedzin nauki i sztuki. Był samoukiem, który zgłębiał wiedzę z różnych dziedzin, co potwierdzają jego notatki i rękopisy.
Pisanie dzienników:
Leonard był aktywnym pisarzem, prowadząc liczne dzienniki, w których notował swoje obserwacje, pomysły i szkice. Notatki są pozbawione wyznań i osobistych przemyśleń..Zachowało się około 7200 stron jego notatek, które stanowią 1/4 cennego zbioru wiedzy i inspiracji jego autorstwa.
Rytuałów i czynności było o wiele więcej.
To właśnie dzięki nim i swojej konsekwencji, Leonardo da Vinci mógł przyczynić się do tak wielu rewolucyjnych odkryć i dzieł sztuki, które wciąż inspirują i fascynują ludzkość. Jednakże, warto pamiętać, że nie każdy musi podążać tą drogą, ponieważ genialność Leonarda da Vinci była wyjątkowa i niepowtarzalna.
Źródła:
Istnieje wiele książek i artykułów opisujących codzienne życie i nawyki Leonarda da Vinci. Oto kilka przykładów:
"Leonardo da Vinci" autorstwa Waltera Isaacsona
"The Genius of Leonardo" autorstwa Martina Kempa
"Leonardo da Vinci: The Complete Notebooks" notatki zebrane przez Franka D. Sforza
"Leonardo da Vinci and the Anatomy of Man" autor Martin J. Kemp i Margaret L. Weston
"The Daily Rituals of Great Artists", autorstwa Masona Currey
O tym jak dokładnie wyglądał typowy dzień tego wybitnego renesansowego myśliciela, nagrałem specjalny odcinek podcastu PREMIUM #317 pt. „Żyj jak Leonardo da Vinci. Poznaj jego typowy dzień, nawyki, dietę, techniki pisania i snu.” Wysłuchasz go w aplikacji Patronite Audio dostępnej na telefony z iOS i Android. Zostań Patronem i wesprzyj tworzenie podobnych treści na Patronite.pl/podcastlepiejteraz.
W PREZENCIE OTRZYMASZ DOSTĘP DO EKSKLUZYWNYCH MATERIAŁÓW, PODCASTÓW PREMIUM I DARMOWYCH SESJI COACHINGOWYCH!
Jeśli pragniesz otrzymywać podobne lekcje z inspirujących książek bezpośrednio na swoją skrzynkę, kliknij przycisk poniżej:
Pozdrawiam serdecznie!
Radek