DLACZEGO MUSASHI MIYAMOTO NIE PRZEJMOWAŁ SIĘ TYM, GDZIE MIESZKA?
"Bądź obojętny na to gdzie mieszkasz."
Od studiów na UW mieszkałem chyba w kilkunastu mieszkaniach w 4 miastach. Od wielkiego apartamentu na warszawskich Kabatach z ochroną i garażem podziemnym , po patodeweloperską kawalerkę na Woli, z kuchnią w przedpokoju i lodówką w salonie.
Obraz powyżej: „Miyamoto Musashi” Autor: Katsushika Hokusai
Źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Miyamoto_Musashi.jpg
Licencja: Domena publiczna
5 lat temu poczułem, że mam dość życia w wielkim mieście i po ponad 20 latach wyprowadziłem się z Warszawy. Świadomie zamieszkałem w małym 5-tysięcznym miasteczku na skraju biebrzańskiego parku narodowego. Mieszkałem tam rok, ale nie powróciłem do Warszawy. Postanowiłem na stałe osiąść w rodzinnym Białymstoku, z którego tak bardzo chciałem uciec rok po Maturze.
Zawsze zastanawiałem się, dlaczego tak ze mną jest?
Dlaczego nie przeszkadzają mi przeprowadzki?
Dlaczego mogę mieszkać w różnych warunkach?
Czy moja dusza włóczykija mnie ściga?
A może dusza samuraja? ;)
Przyznam Się Wam do mojej małej słabości. Uwielbiam zasypiać przy filmach, znanych w Polsce, jako „samurajskie”. Moim ulubionym reżyserem od lat jest japoński mistrz kina, sam Akira Kurosawa. Swoją sławę zawdzięcza przede wszystkim wciągającym opowieściom o samurajach, pełnym dramatyzmu, akcji i zapierających dech w piersiach ujęciom. Dwa z jego najbardziej znanych dzieł, "Sanjuro" i "Ukryta forteca", to prawdziwe klejnoty gatunku, które mnie zachwycają za każdym razem. Każdy z osobna widziałem kilkadziesiąt razy.
Kurosawa opowiada fikcyjne historie. Jednak prawdziwym samurajem, a nawet jego ikoną był żyjący w XVII wieku niejaki Musashi Miyamoto. Urodził się w rodzinie potężnych wojowników. Wujek nauczył go podstawowych umiejętności, takich jak czytanie i pisanie. Mając 13 lat, w 1596 roku rozpoczął pierwsze pojedynki, które w Japonii były przeważnie na śmierć i życie. Nawet przy użyciu drewnianych mieczy bywały bardzo niebezpieczne. Ale według obowiązującego samurajów Kodeks Bushido, honor był ważniejszy od śmierci, która ich nie przerażała.
Przez całe życie szedł drogą samuraja, poznawał sekrety sztuki walki i zmagań z przeciwnikami. Stał się najlepszym samurajem w historii Japonii, który miał na koncie najwięcej wygranych i zanotowanych w historii pojedynków. Przed śmiercią napisał „Księgę pięciu kręgów” i „Dokkodo”, zbiór 21 zasad, w której daje niecodzienną radę:
Bądź obojętnym na to, gdzie mieszkasz!
Można się było tego po nim spodziewać. W końcu ciągle podróżował. Może dlatego Dokkodo oznacza drogę samuraja. Podobnie jak ja, nie przywiązywał się do miejsca, ani warunków w jakich mieszkał. Nie bał się zmiany i braku wygód. Większość życia wędrował po Japonii, a ostatnie dwa lata mieszkał w jaskini, mimo że miał już wtedy wygodny dom.
Rich Roll jest ultramaratończykiem, autorem i ikoną zdrowego trybu życia.
Przeszedł transformację z otyłego alkoholika do wybitnego sportowca i ambasadora weganizmu. Mimo bycia milionerem postanowił zamieszkać na terenie swojej posiadłości w namiocie. Żona i dzieci zostały w kilkadziesiąt metrów dalej w wygodnej rezydencji.
Zamieszkanie w namiocie pozwala mu na oderwanie się od materializmu i skupienie się na rzeczach istotnych, takich jak relacje z bliskimi, harmonia z otoczeniem i rozwój osobisty. Dodatkowo, życie w namiocie może być także formą treningu umysłowego i duchowego, ucząc go wdzięczności za proste rzeczy i cieszenia się życiem w jego najbardziej podstawowej formie. Spanie w namiocie na świeżym powietrzu może poprawić jakość snu, produktywność i pomóc przedefiniować nasze relacje z rzeczami materialnymi. Jemu, jak twierdzi pomaga ćwiczyć stoicyzm. Pomaga ponownie połączyć się z naszą podstawową ludzką naturą w szybko zmieniającej się kulturze.
Często pozostajemy w środowisku, które nie jest dla nas dobre, po prostu dlatego, że nie znamy nic lepszego. Dlatego życie poza naszą strefą komfortu jest niezbędne. Oczywiście zasada ta nie ma zachęcać Cię do marazmu i braku podejmowania zmian w swoim życiu. Jednak wiąże się z akceptacją tego, gdzie jesteśmy i docenienia tego co mamy teraz, zamiast żyć złudną iluzją lepszej przyszłości, w stanie który ma nas rozleniwiać.
Żyj tu i teraz.
Oswajaj się z niewygodą. Polub ją.
Rób, to co możemy najlepiej teraz.
Odnajduj dom w swoim sercu, a nie w pięknych wnętrzach, czy budynkach.
A kiedy przyjdzie czas, by z różnych przyczyn obniżyć swój standard mieszkania i przyjdzie nam zamieszkać u kogoś na strychu, przypomnij sobie, że to tylko geografia. Nie czyni Cię to gorszym z ludzi.
Musashi Miyamoto 400 lat temu mawiał, że:
“nie ma znaczenia, gdzie położysz głowę.”
Możesz mieszkać w rezydencji lub w małej chatce. W tym życiu są znacznie ważniejsze rzeczy niż to, gdzie mieszkasz.
Musashi zaliczał się do NIEZNISZCZALNYCH, którym poświeciłem mój kurs. Dlatego moduł poświęcony wszystkim 21 Zasadom Dokkodo wraz z ćwiczeniami znajdziesz w Kursie online NIEZNISZCZALNI (PDF + mp3).
P.S.
Masz szansę rozpocząć nowe życie, w którym mniej oznacza więcej - więcej szczęścia, spokoju i harmonii.
Dlatego zachęcam Cię do zastanowienia się nad swoimi priorytetami i rozważenia minimalistycznego podejścia do życia. Od 7 lat pracuję jako life coach i stoicki mentor. Moich klientów przeprowadzam przez głęboki proces transformacji, który nazywam Stoicką Metamorfozą: https://lepiejteraz.pl/mentoring/ , moją autorską metodą Deep Dive.
Jeśli nie podoba Ci się Twoje życie i pragniesz zmiany, zapisz się na pierwszą DARMOWĄ sesję coachingową 1 na 1. Ilość miejsc w każdym miesiącu jest ograniczona, więc nie czekaj, tylko pisz już dziś na adres: kontakt@lepiejteraz.pl
Do usłyszenia!
Radek Budnicki