Jak założyć Mastermind w stylu Klubu Junto Benjamina Franklina?
Klub był najlepszą szkołą filozofii, moralności i polityki, jaka istniała w naszej prowincji. Nasze pytania bowiem, odczytywane na tydzień przed omówieniem, skłaniały nas do uważnej lektury -Franklin
Mastermind to jeden z mnóstwa wspaniałych pomysłów jakie powstały w głowie osławionego Benjamina Franklina, prawdziwego self-made mana, który już XVII wieku wyprzedził swoje czasy.
Dla tych, którzy nie wiedzą, kim jest Self-made man:
„To człowiek, który osiągnął sukces, nie dzięki pomocy rodziców, wujka-bankiera, czy wróżce z Wałbrzycha. Zamiast tego, wykorzystał swój spryt, czekan i odrobinę szczęścia, aby wspiąć się na szczyt”
KIM BYŁ BENJAMIN FRANKLIN?
Bena Franklina można go nazwać prekursorem i najgorliwszym praktykiem rozwoju osobistego i generalnie rozwoju na każdym poziomie: od czysto ludzkiego, społecznego, politycznego, aż po naukowy. Urodził się w 1706 roku w Bostonie, prawdopodobnie podczas burzy. W młodości zmuszony do ciężkiej pracy w drukarni brata, odkrywa w sobie obsesję skrytego czytania drukowanych tam książek, za co często jest bity. W końcu ucieka do Filadelfii, gdzie zostaje odnoszącym sukcesy drukarzem. I dziennikarzem. W wolnym czasie zaczyna swoje eksperymenty z latawcem i piorunem, odkrywając, że piorun to po prostu elektryczność (a nie gniew bogów!).
Obraz: “Deklaracja Niepodległości” Trumbull, John, 1756-1843 United States.
Źródło: New York Public Library
Gdy pomyślisz o wynalazkach, pomyśl o piecach kaflowych, okularach bifokalnych, płetwach do pływania, piorunochronie… to tylko kilka z jego genialnych pomysłów, które do dziś ułatwiają nam życie. Był mistrzem gry w szachy. Uwielbiał żartować i opowiadać anegdoty. Podobno miał 17 dzieci z trzema różnymi kobietami. Podobno uczynił to dla sprawy zwiększenia osadnictwa w nowo rodzącym się Państwie, którego stał się jednym z ojców założycieli. Benjamin Franklin miał swój udział w stworzeniu ważnego dokumentu, Deklaracji Niepodległości, którą przypieczętował swój status superbohatera amerykańskiej demokracji.
Benjamin Franklin w czasie eksperymentu z latawcem i piorunem: Le Roy C. Cooley, Public domain, via Wikimedia Commons
KLUB JUNTO
Ten człowiek orkiestra i oświeceniowy geniusz w wieku 65 lat napisał swoją „Autobiografię”, udowadniając, że nigdy nie jest za późno na przechwalanie się przygodami (i flirtami!). Na szczęście dzięki niej dowiedzieliśmy się też, że był założycielem klubu mastemindowego, który założył w wieku 21 lat. Klub, który nazwał Junto doprowadził do rozwoju lokalnej elity i powstania rzeczy, z których do dziś korzystamy. Zaczynał się od zwykłych, wieczornych spotkań grupy przyjaciół z 10-tysięcznej wtedy Filadelfii. Jego nazwa „Junto" ma swoje korzenie w języku hiszpańskim i oznacza "razem" lub "wspólnie". Franklin wybrał tę nazwę nie przypadkowo. Chciał stworzyć miejsce, gdzie ludzie o podobnych zainteresowaniach i aspiracjach mogliby spotykać się, dyskutować i dzielić się wiedzą. Klub Junto miał za zadanie promować rozwój intelektualny, wymianę myśli i rozwijać umiejetność dyskusji.
Jak pisał:
„Powinienem był wcześniej już wspomnieć, że jeszcze poprzedniej jesieni zrzeszyłem większość moich utalentowanych znajomych tworząc klub wzajemnego doskonalenia się, nazwany przez nas „Junto”. Spotykaliśmy się co piąty wieczór.”- “Autobiografia”, Benjamin Franklin
Początkowo liczył 12 członków, którzy spotkali się co tydzień, w piątkowe wieczory na min. 2 h w filadelfijskiej tawernie, a potem przenieśli się do w prywatnego domu. Pierwotnie do niego należeli drukarze, geodeci, stolarz, urzędnik i barman. Na spotkaniach prezentowali swoje prace, dzielili się wiedzą i dyskutowali na różne tematy.
„Klub … był najlepszą szkołą filozofii, moralności i polityki, jaka istniała w naszej prowincji. Nasze pytania bowiem, odczytywane na tydzień przed omówieniem, skłaniały nas do uważnej lektury w różnych dziedzinach wiążących się z przedmiotem. W klubie też nabyliśmy dobrych obyczajów w rozmowie, gdyż regulamin wykluczał wszystko, co mogłoby nas do siebie wzajemnie zniechęcić.”- “Autobiografia”, Benjamin Franklin
Franklin dbał o to, aby atmosfera była otwarta i przyjazna, a dyskusje prowadzone w duchu współpracy i szacunku. W trakcie spotkań omawiano kwestie natury moralnej, poruszano politykę, ale i filozofię, która miała stać się formą rozwoju osobistego członków oraz społeczności, w której żyli.
„Regulamin, jaki ułożyłem, wymagał, by każdy członek kolejno wysuwał pewne pytania w sprawach moralności, polityki albo wiedzy przyrodniczej, które potem omawiali wszyscy zebrani; a raz na kwartał każdy miał napisać i odczytać rozprawę na dowolnie przez siebie obrany temat.”- “Autobiografia”, Benjamin Franklin
Zasady ułożył tak, by każdy czuł się na spotkaniu komfortowo i chciał w nim uczestniczyć. Były uporządkowane, pozbawione osobistych ataków i prowadzone tak, by każde spotkanie wniosło wartość do ich życia uczestników oraz społeczności ówczesnej Filadelfii.
W „Autobiografii” czytamy:
„Zebrania miały odbywać się pod kierunkiem przewodniczącego i w duchu szczerego dążenia do prawdy, nie zaś w celu odniesienia zwycięstwa czy zamiłowania do dysput. Aby więc zapobiec nadmiernemu gorączkowaniu twierdzeń czy bezpośrednich zaprzeczeń po pewnym czasie zostały się, wszelkie przejawy zbyt stanowczych zabronione pod karą drobnych opłat pieniężnych.”
Spotkania klubu miały na celu:
• Zachęcanie do zaangażowania obywatelskiego.
• Rozpalanie głębokich rozmów wokół wielkich pytań.
• Inspirowanie poczucia celu w ulepszaniu społeczności i samych członków klubu.
• Nawiązywanie głębokich kontaktów wewnątrz grupy i poza nią.
• Budowanie nawyków, które jednostki przyniosą do domu swoim rodzinom,
Należy pamiętać, że wtedy populacja Filadelfii szacowana była na około 12-13 tysięcy mieszkańców. To już wtedy było dość ważne miasto kolonialnej Ameryki. Junto był również dla Franklina ważnym eksperymentem społecznym. Chciał sprawdzić, czy poprzez współpracę i wymianę myśli można wpłynąć na rozwój lokalnej społeczności. Cel się ziścił, bo Junto stało się jednym z najważniejszych ośrodków intelektualnych w kolonialnej Ameryce. Klub doprowadził do innowacji, takich jak ochotnicze organizacje przeciwpożarowe, poprawione bezpieczeństwo dzięki nocnym stróżom, szpitalowi publicznemu i pierwszej bibliotece publicznej.
„W tym czasie nasz klub zbierał się nie w gospodzie, ale w specjalnie na ten cel przeznaczonym pokoiku w domu pana Grace. Zaproponowałem więc, aby zebrać na miejscu wszystkie nasze książki, na które często powoływaliśmy się dyskutując nad obranymi przez siebie tematami. Wysunąłem wówczas mój pierwszy projekt natury publicznej: biblioteki za prenumeratą. Stworzyłem regulamin, który przepisał na czysto nasz wielki kopista Brockden, i z pomocą moich przyjaciół w „Junto” zebrałem pięćdziesięciu prenumeratorów, opłacających na początek po czterdzieści szylingów, a następnie po dziesięć szylingów rocznie przez lat pięćdziesiąt, bo taki miał być okres trwania naszego stowarzyszenia.”- “Autobiografia”, Benjamin Franklin
JAK WYGLĄDAŁY SPOTKANIA KLUBU JUNTO?
Aby zakwalifikować się jako członek, każda osoba została również poproszona o powstanie, położenie ręki na piersi i udzielenie odpowiedzi na następujące pytania
Czy odczuwasz jakiś szczególny brak szacunku wobec obecnych członków?
Czy szczerze oświadczacie, że ogólnie kochacie ludzi; jakiejkolwiek profesji lub religii by nie byli?
Czy uważasz, że ktoś powinien zostać skrzywdzony na ciele, imieniu lub dobrach, za zwykłe spekulacyjne opinie lub jego przekonania?
Czy kochasz prawdę i czy będziesz starał się bezstronnie starać się ją znaleźć i przyjąć i przekazać innym?
PRZYKŁADOWA AGENDA SPOTKAŃ:
Powitanie: Jak Benjamin Franklin witasz członków klubu i dziękujesz im za przybycie.
Sprawdzenie frekwencji: Sekretarz klubu odczytuje listę obecnych członków.
Przedstawienie się: Niech każdy podzieli się swoim imieniem, tym, co robi, czym się pasjonuje, oraz jednym ciekawym faktem na swój temat.
Omówienie poprzedniego spotkania: Członkowie klubu omawiają najważniejsze punkty z poprzedniego spotkania i podsumowują swoje postępy w realizacji zadań.
Debata: Członkowie klubu dyskutują na wybrany wcześniej temat. Tematy debat mogą dotyczyć różnych dziedzin życia, takich jak polityka, filozofia, nauka, literatura, czy moralność.
Omów oryginalny klub Bena Franklina, jego 13 cnót i sposób, w jaki można je zastosować do współczesnych celów i aspiracji. Nagrałem o nich odcinek podcastu: PLT #257 Jakie techniki stoickie uczyniły Benjamina Franklina geniuszem?
Pytania i odpowiedzi: Członkowie klubu zadają sobie nawzajem pytania dotyczące omawianego tematu lub innych kwestii, które ich interesują.
Samookrytyka: Członkowie klubu krytykują swoje błędy i słabości, aby uczyć się na nich i poprawiać swoje postępowanie.
Zakończenie: Benjamin Franklin podsumowuje spotkanie i dziękuje członkom klubu za udział.
PYTANIA, KTÓRE FRANKLIN ZADAWAŁ NA SPOTKANIU KLUBU JUNTO:
Benjamin Franklin słynął z dociekliwości i zamiłowania do dyskusji. Aby podczas spotkań klubowych, pobudzić uczestników do wymiany myśli , przygotował serię prowokujących pytań. Oto one, wzbogacone przez opisy, które mam nadzieję, zachęcą Cię do refleksji i aktywnego udziału w dyskusji:
Czy podczas lektury ostatniej książki natknąłeś się na coś godnego uwagi, co warto podzielić się z Junto? Może to być fascynujący fragment historyczny, poruszająca refleksja moralna, piękny wiersz, odkrycie naukowe, ciekawa anegdota z podróży, innowacja techniczna lub cokolwiek innego, co wzbudziło Twoje zainteresowanie.
Słyszałeś ostatnio jakąś ciekawą historię, którą warto opowiedzieć? Podziel się nią z nami i zadziw swoją znajomością ciekawostek!
Czy znasz kogoś, komu w ostatnim czasie nie dopisało szczęście w biznesie? Co doprowadziło go do porażki? Może uda nam się wyciągnąć cenne lekcje z jego doświadczeń?
A może słyszałeś o kimś, komu ostatnio dopisało szczęście? Jaki jest sekret jego sukcesu? Zainspirujmy się jego historią!
Dotarły do Ciebie informacje o tym, jak ktoś dorobił się majątku? Może uda nam się rozwikłać tajemnicę jego bogactwa i nauczyć się czegoś wartościowego?
Czy znasz kogoś, kto ostatnio dokonał godnego pochwały czynu, który warto naśladować? A może ktoś popełnił błąd, na którym możemy się uczyć? Podziel się swoimi obserwacjami i wzbogać naszą mądrość.
Byłeś świadkiem negatywnych skutków nieumiarkowania, lekkomyślności, gniewu lub innej przywary? Ostrzeż nas przed zgubnymi nawykami i pomóż nam unikać błędów.
A może byłeś świadkiem pozytywnych efektów umiaru, roztropności lub innej cnoty? Zainspiruj nas przykładem i pokaż, jak cnota owocuje dobrymi czynami.
Czy Ty lub ktoś z Twoich znajomych chorował ostatnio? Jakie metody leczenia zastosowano i jaki był ich efekt? Wymieńmy się wiedzą i doświadczeniami, aby wzajemnie sobie pomóc.
Czy znasz kogoś, kto wkrótce wyrusza w podróż? Może ktoś z nas potrzebuje sposobu na przesłanie wiadomości do osoby będącej daleko? ( to oczywiście pasowało do czasów sprzed wynalezienia telegrafu)
Macie pomysł, w jaki sposób Junto może służyć ludziom, ojczyźnie, przyjaciołom lub sobie samym? Działajmy wspólnie na rzecz dobra ogółu!
Dotarły do Ciebie informacje o interesującym nowo przybyłym do miasta? Może uda nam się jakoś mu pomóc i ułatwić aklimatyzację w nowym miejscu?
Znasz kogoś obiecującego, kto dopiero zaczyna swoją drogę? Może Junto może mu jakoś pomóc w rozwoju i realizacji jego planów?
Widziałeś ostatnio jakieś niedoskonałości w prawie, które warto by zmienić? Działajmy na rzecz udoskonalenia systemu prawnego i zapewnienia sprawiedliwości wszystkim.
Czy zauważyłeś ostatnio jakieś naruszenie praw obywatelskich? Reagujmy na takie sytuacje i chrońmy wolność i prawa człowieka.
Ktoś ostatnio zaszkodził Twojej reputacji? Pomożemy Ci ją oczyścić i przywrócić utraconą cześć.
Chciałbyś zaprzyjaźnić się z kimś konkretnym? Może my możemy Ci w tym pomóc i ułatwić nawiązanie kontaktu?
Ktoś ostatnio skrzywdził któregoś z członków Junto? Pomożemy uzyskać zadośćuczynienie i ukarać krzywdziciela.
W jaki sposób możemy sobie nawzajem pomóc w realizacji szlachetnych celów? Wspierajmy się i działajmy wspólnie
Zwróć szczególną uwagę na 2 zadawane grupie pytania:
„Kto się rozwija i dlaczego?”
„Jak można go naśladować?”
To są 2 doskonałe pytania, które możemy zadać naszym partnerom mastemindowym, by rozwinąć siebie lub swój biznes.
ZAŁÓŻ WŁASNY MASTERMIND
Zainspirowała Cię idea klubu Junto, w którym ludzie spotykają się, by dzielić się wiedzą i wspólnie działać na rzecz dobra ogółu?
Świetnie!
Nie czekaj, tylko stwórz swój własny!
Gdańsk 2018 - Spotkanie słuchaczy Podcastu Lepiej Teraz.
Stworzenie własnego Klubu Junto jest łatwiejsze niż myślisz! Oto kilka kroków, które pomogą Ci wcielić ten pomysł w życie:
1. Zdefiniuj swoją społeczność: Zastanów się, do jakiej grupy ludzi należysz i której chcesz pomóc się rozwinąć. Może to być Twoja okolica, tak jak w przypadku Franklina, Twój klub sportowy, środowisko pracy, a nawet społeczność internetowa skupiona wokół wspólnego hobby.
2. Zbierz ciekawych ludzi: Do swojego Junto zaproś około 12 osób o różnych doświadczeniach i punktach widzenia. Dzięki temu dyskusje będą bardziej interesujące i wielowątkowe.
3. Pamiętaj o celu: W przeciwieństwie do pierwotnego Junto, skupcie się na poprawie Waszej społeczności. Oczywiście rozwój osobisty będzie naturalną konsekwencją udziału w spotkaniach, ale niech głównym celem będzie działanie na rzecz ogółu.
4. Pierwsze spotkanie: Umów się z wybranymi osobami na spotkanie. Porozmawiajcie o Waszych oczekiwaniach i ustalcie zasady działania klubu, np. częstotliwość spotkań, tematykę lub sposób prowadzenia dyskusji.
5. Działaj! Nie ograniczajcie się tylko do rozmów. Wykorzystajcie zdobytą wiedzę i różnorodne umiejętności, by wspólnie działać na rzecz wybranej społeczności.
Pytania Franklina służą jako doskonały przewodnik do znajdowania złotych okazji biznesowych. Możesz zbudować własne Junto i zrekrutować własnego Masterminda. Być może, jak napisał Napoleon Hill w „Myśl i bogać się”, możesz stworzyć w swoim umyśle Mastermind złożony z wielkich postaci z historii. Możesz też znaleźć 6-10 podobnie myślących osób w Twoim mieście lub branży, które zgodzą się spotykać regularnie, aby dzielić się najlepszymi praktykami i tym, co działa w Twojej firmie i w życiu. Odpowiedzi na to, czego szukamy, są dla nas często za darmo.
Źródła:
Chcesz stworzyć własny mastermind w stylu Klubu Junto?
Nagrałem na ich temat serię odcinków Podcastu Lepiej Teraz:
Jak zorganizować własny mastermind?- Rafał Ferber, Tomasz Rudnik, Radek Budnicki
Jak poprowadzić własny MASTERMIND? (25 zalet grup mastermindowych)
Jak założyć i poprowadzić własny Klub Junto? (Mastermind według Benjamina Franklina
Autentyczny zapis MASTERMINDU- Jarek Brzozowski, Janek Wyspiański, Radek Budnicki
COACHING ŻYCIA I BIZNESU Z PASJĄ
Na co dzień jestem coachem życia i biznesu z pasją. Pracuję z klientami w trakcie sesji online „1 na 1”.
W ciagu roku od rzucenia pracy na etacie, udało mi się zrealizować moje marzenia o wolności. Od 7 lat robię to co kocham, z każdego miejsca na Ziemi. Ty też masz szansę rozpocząć nowe życie i odnaleźć swoją prawdziwą pasję, na której możesz zarabiać. Przeprowadzę Cię przez głęboki proces transformacji.
Jeśli nie podoba Ci się Twoje życie i pragniesz wolności i zmiany na lepsze, zapytaj o pierwszą DARMOWĄ sesję coachingową 1 na 1. Ilość miejsc w każdym miesiącu jest ograniczona, więc nie czekaj, tylko pisz już dziś na adres: kontakt@lepiejteraz.pl
Pisz na adres:
kontakt@lepiejteraz.pl
P.S.
Jeśli pragniesz otrzymywać podobne artykuły ZA DARMO, bezpośrednio na swoją skrzynkę, kliknij przycisk poniżej: