PROWADZIŁEM LEKCJE STOICYZMU W LICEUM
Na każdą lekcję zabierałem ze sobą mojego ukochanego psa husky imieniem Lucky, który niewątpliwie łamał lody między mną, a uczniami i zaaangażował ich ciekawość. Oczywiście jak to Lucky, na początku żebrze kanapki i ciasteczka, ale potem najczęściej spokojnie leży na katedrze, obojętnie przyglądając się całemu wydarzeniu. Z każdą prowadzoną lekcją stoicyzmu odkrywam problemy dzisiejszej młodzieży. Dekady mijają, a one pozostają te same. Jednak każda lekcja, którą prowadzę jest nieco inna. I zdecydowanie urzekła uczniów, co potwierdziło się w pytaniach i wiadomościach, które uczniowe zaczęli mi wysyłać klika dni po lekcji. Najwyraźniej ziarno zostało zasiane.
Ciekawą rzeczą w prowadzeniu takich lekcji stoicyzmu jest to, że za każdym razem , gdy pytam klasę na koniec, czy mają jakieś problemy, bym mógł wyszukać ćwiczenie stoicie, które mogłoby pomóc się z nimi uporać, wtedy rękę podnoszą max 2 osoby. Natomiast, gdy kończę lekcję, ustawia się od mnie mała kolejka, gdzie młodzi ludzie prawie szeptem proszą o radę. Otrzymuję też sporo zapytań w mediach społecznościowych i prośby o polecenie stoickich książek. Najczęściej oczywiście powtarza się pytanie: „jak radzić sobie ze złym traktowaniem i oceną kolegów/koleżanek?”. Postaram się przytoczyć kilka przykładów, Jak na problem hejtu czy obrażania w szkole, zareagowaliby stoicy?
PSIE PORÓWNANIA STOIKÓW
Wybaczcie dosadne porównanie, ale zapożyczyłem je od filozofów stoickich, którzy często porównywali ludzi do psów i używali analogii z ich zachowaniem. Szczególnie często robił to rzymski filozof, dramatopisarz i polityk, Seneka Młodszy. A więc podsumowując rady stoików można zauważyć, że w życiu, raz po raz napotykamy na swoje drodze psy, które na nas ujadają. Mój Lucky jest wyjątkiem, bo nie szczeka :)
Jeśli weźmiesz to ujadanie do siebie, to będziesz miał problem. Jeśli jednak spojrzysz na nie z innej perspektywy i zdasz sobie sprawę, że pies po prostu robi to, bo taka jest jego natura, wtedy pozostaniesz „niewzruszony”. Psy będą szczekać, gołąb Ci narobi na głowę i to wszystko jest naturalne. Zdarza się. Na świecie żyją różni ludzie, o szerokim wachlarzu charakterów. Niektórzy są autorefleksyjni i inteligentni, inni ledwie się „prześlizgują” po swoich myślach. Niektórzy będą Cię kochać, a inni nienawidzić wszystko, co sobą reprezentujesz, zaczynając od wyglądu, głosu, kończąc na poglądach lub sposobie ubierania. I nie do Ciebie należy roztrząsanie, dlaczego tak jest. Nie jesteś ich terapeutą i analiza ich charakterów nie jest Twoim zadaniem.
WAŻNE PYTANIA
Dlaczego zawracasz sobie głowę tymi, którzy Cię nie lubią?
Dlaczego serwujesz sobie negatywne historie na swój temat, którymi Cię obrzucają?
Nie wzrusza Cię szczekanie psa, a przejmujesz się szczekaniem człowieka?
Epiktet radzi:
„Stań przy skale i znieważ ją, a co osiągniesz?
Jeśli ktoś reaguje na zniewagę jak skała, to co zyskał oprawca swoją inwektywą?”
„A jeśli ktoś ci powie, że jakaś osoba źle o tobie mówi, nie tłumacz się, ale odpowiedz:
„On zapewne nie zna innych moich wad, inaczej nie wymieniałby tylko tych”.
Marek Aureliusz pisze:
„Gdy ktoś Cię zaatakuje lub skrytykuje, wejrzyj w niego i zobacz, kim jest.
Przekonasz się, że nie musisz się męczyć, żeby zrobić na nim wrażenie.”
Zastanów się, czy na serio chciałbyś być częścią grupy, która pozwala tak traktować swojego kumpla?
Czy to standard, który u siebie akceptujesz?
Chcesz być częścią kręgu ludzi poniżających i wyśmiewających innych?
Stać Cię na więcej. To, że nie robisz czegoś podobnego innym świadczy, że to oni nie dorastają Ci do pięt.
Przesłuchaj jedną z LEKCJI STOICYZMU, nagraną w liceum ogólnokształcącym:
Powyżej opisałem jedną z wielu praktyk, którymi dzielę się w trakcie 45 minutowej lekcji. Zapraszam na moją stronę wszystkich chętnych, którzy chcą bym poprowadził taką lekcję w ich szkole. Pisz na adres: kontakt@lepiejteraz.pl
Jestem gotów przyjechać wszędzie na terenie Polski. Występuję wyłącznie z moim pieskiem. Przyjęcie zaproszenia bez psa nie wchodzi rachubę.
Źródła:
"Enchiridion" - Epiktet, https://classics.mit.edu/Epictetus/epicench.html
"Diatryby" - Epiktet http://www.gutenberg.org/ebooks/author/452
"Rozmyslania" - Marek Aureliusz http://www.gutenberg.org/ebooks/2680
P.S.
Jeśli jesteś zainteresowany coachingiem 1 na 1, zapisz się na darmową i niezobowiązującą konsultację. Wejdź na Lepiejteraz.pl/mentoring lub pisz na kontakt@lepiejteraz.pl
Jeśli podobał Ci się ten artykuł i pragniesz otrzymywać na swoją skrzynkę więcej podobnych treści w formie „Porannika”, kliknij przycisk poniżej: