Lekcje z książki “Sztuka Nonkonformizmu. Nie bój się iść własną drogą”, autorstwa Chrisa Guillebeau.
"Życie z ograniczonym budżetem może być wyzwaniem, ale też może być bardzo satysfakcjonujące.”- Chris Guillebeau
W kwietniu 2016 roku przechodziłem przez niezwykle ciekawy, ale i dość stresujący okres, który nastąpił po porzuceniu przeze mnie pracy na etacie. Poświęcałem go na intensywne poszukiwania swojej nowej zawodowej drogi. Jeszcze wtedy nie wiedziałem, czym są podcasty. Miałem dowiedzieć się kilka tygodni później i wyruszyć w moją niesamowita przygodę, która trwa do dziś. Moim nowym miejscem pracy stały się kawiarnie, biblioteki i przestrzeni co-workingowe. Po 2015 roku w Warszawie prym wiodły nieistniejące już, darmowe przestrzenie oferowane przez Idea Hub, który organizował swoją letnią odsłonę nad Wisłą. Występowali tam znani blogerzy, podróżnicy i twórcy biznesów. Na jednym z takich spotkań dowiedziałem się, że powinno się podchodzić do blogowania w nieco inny sposób niż sądzi wiele osób i warto rozważyć podejście, które propaguje pewien autor książek o poszukiwaniu ścieżek do wolności i spełnienia.
KIM JEST TEN AUTOR?
Chris Guilebeau, o którym mowa, codziennie udowadnia, że życie nie musi być nudne. Zamiast tkwić w korporacyjnej klatce, wybrał życie pełne przygód i… list do stu rzeczy, które chce zrobić przed śmiercią.
Jako nastolatek rzucił szkołę średnią, ale w wieku 16 lat zaczął uczęszczać na zajęcia w college'u. W ciągu dwóch i pół roku zdobył tytuł licencjata na Uniwersytecie Stanowym w Atenach w Alabamie . W wieku 20 lat kontynuując naukę w szkole wyższej, prowadził małą hurtownię, aby finansować swoją edukację.
W latach 2002–2006 pracował jako wolontariusz w medycznej organizacji charytatywnej na statku szpitalnym u wybrzeży w Afryce Zachodniej. Po powrocie do Stanów Zjednoczonych zdobył tytuł magistra studiów międzynarodowych na Uniwersytecie Waszyngtońskim.
Zaliczył już m.in. bungee jumping z dźwigu dźwigowego w Nowej Zelandii, zjadł kolację z plemieniem kanibali na wyspie Vanuatu i… założył firmę w 27 dni!
Jego blog "Sztuka Nonkonformizmu" stał się biblią dla tych, którzy pragną żyć na własnych zasadach. Chris dzieli się tam swoimi doświadczeniami, inspiruje do działania i udowadnia, że każdy może zrealizować swoje marzenia.
Nawet jeśli twoja lista "100 rzeczy do zrobienia przed śmiercią" zawiera tylko pozycje typu "wypij kawę w łóżku" i "obejrzyj kolejny odcinek ulubionego serialu", Chris udowodni ci, że w życiu drzemie o wiele więcej!
Ten wiecznie uśmiechnięty podróżnik z misją zaraża pozytywną energią i pokazuje, że świat stoi przed nami otworem – wystarczy odważyć się go odkryć!
Chris prowadzi blog: http://chrisguillebeau.com/
Robi to pozbywając się narzuconych wcześniej kajdanów, w postaci „wąskiej tematyki”, którą narzucił sobie na początku swojej drogi twórcy treści. W jego wypadku takim tematem były podróże. U mnie był rozwój osobisty.
O CZYM JEST KSIĄŻKA?
Po latach odnalazłem się w pokazywaniu słuchaczom siły płynącej z racjonalnego myślenia i korzystania z technik stoickich w codziennym życiu. Pomagam moim klientom coachingowym odnaleźć pasję i zmienić życie, dzięki zaprojektowaniu im strategii na nową pracę, życie prywatne i rozwój, tak by mogli osiągnąć szczęście i wolność. Pomagam im odnaleźć motyw przewodni ich życia.
Zastanów się, jaki jest Twój motyw?
Inspirację do tych poszukiwań może dać Ci Chris Guillebeau, który napisał kilka niezwykłych książek. Jestem świeżo po jego ostatniej lekturze pt. „Szczęście w poszukiwaniach”. Dziś chciałbym jednak Was jednak zachęcić do przeczytania książki ”Sztuka Nonkonformizmu”, z którą Chris najbardziej jest kojarzony. Uważam go za prekursora i prawdziwego ambasadora cyfrowych nomadów, których styl życia opisuję w Podcaście Lepiej Teraz i będą opisywał częściej w „Poranniku”.
Pragniesz zostać nonkonformistą, prowadzić kreatywne życie, wyróżnić się, wyjść z szeregu i łamać schematy?
Pomoże Ci w tym książka Chrisa Guillebeau, znana pod polskim tytułem: “Sztuka Nonkonformizmu. Nie bój się iść własną drogą”. . Zanim sięgnąłem po widoczną na zdjęciu polską wersję „Sztuki nonkonformizmu …” trafiłem na Amazonie, na jej anglojęzyczną wersję:
Autor dzieli się w niej swoimi doświadczeniami i historiami inspirujących ludzi, którzy odważyli się wyrwać ze schematów i podążać za swoimi marzeniami. Już po przeczytaniu pierwszych stron poczułem, że jest w niej to, czego zawsze szukałem w książkach i podcastach. Potwierdzenie, że jest sposób na życie w wolności do realizacji własnych marzeń. Mocno wierzyłem, że w końcu komuś się uda to opisać i będzie to ktoś, kto sam przeszedł podobną drogę.
Chris zamienił fantazję na plan możliwy do zrealizowania. Opisał styl życia, o którym zawsze marzyłem. Zapewne są tacy, którzy chętnie realizowaliby cudze scenariusze, prowadzili ciche, spokojne, bezpieczne i nudne życie. W każdym razie ja do nich nie należę i jeżeli choć trochę się ze mną zgadzasz, ten artykuł będzie tym, czego szukałeś buszując nocami po Internecie. Nie będziesz mógł się doczekać, kiedy ta książka wpadnie w Twoje ręce.
“Sztuka Nonkonformizmu. Nie bój się iść własną drogą” to manifest wolności.
Szczególnie polecam ją młodym ludziom, którzy ciągle zastanawiają się nad wyborem własnej ścieżki, będąc jeszcze na etapie studiów. Jeżeli jesteś trochę starszy i robisz karierę zawodową, w której utknąłeś po uszy, ta lektura pomoże Ci przebić się przez mur marazmu i strachu przez zmianą. Pokieruje Cię tak, byś odważył się siegnąć po wymarzone życie.
Autor ma absolutne prawo do przekonywania nas do swej wizji, bo sam tego wszystkiego dokonał i jest po drugiej stronie. Osiągnął zamierzone cele, więc zdecydowanie możemy go traktować jako mentora.
Wie o czym mówi, bo:
Odwiedził każdy kraj na świecie przed ukończeniem 35. roku życia: Jednym z najbardziej niezwykłych osiągnięć Chrisa Guillebeau jest jego dążenie do odwiedzenia każdego kraju na świecie przed ukończeniem 35. roku życia. Osiągnął ten ambitny cel, który wymagał nie tylko znacznej determinacji, ale także eksponował go na różnorodne kultury i doświadczenia. jego rekord Guinnessa w "najszybszym odwiedzeniu wszystkich krajów" do dziś budzi respekt.
Jest autorem kilku bestsellerów, w tym "The $100 Startup" i "The Art of Non-Conformity". Jego książki skupiają się na przedsiębiorczości, nietypowym życiu i znajdowaniu spełnienia poza tradycyjnymi ścieżkami kariery. Jego styl pisania jest znany z praktycznych porad i inspirującego tonu, rezonując z szeroką publicznością poszukującą alternatywnych stylów życia.
Założył World Domination Summit, coroczne spotkanie w Portland, Oregon, które gromadzi tysiące osób dążących do niezwykłego życia w konwencjonalnym świecie. Wydarzenie to obejmuje prelegentów, warsztaty i budowanie społeczności, które mają na celu inspirację uczestników do życia życiem według własnych zasad.
Rozpoznając rosnące zainteresowanie dodatkowymi źródłami dochodów, Guillebeau uruchomił podcast Side Hustle School. Każdy odcinek przedstawia inną historię osoby, która rozpoczęła udany dodatkowy biznes, dostarczając praktycznych spostrzeżeń i inspiracji dla słuchaczy szukających tego samego.
Aktywnie angażuje się w działalność filantropijną. Jest zdecydowanym zwolennikiem wykorzystania biznesu jako siły dobra i przez lata wspierał różne cele charytatywne, w tym edukację, przedsiębiorczość i dostęp do czystej wody.
Opowiada się za niezależnością finansową i uważa, że ważne jest tworzenie wielu źródeł dochodu, aby osiągnąć wolność i elastyczność w życiu. Jego pisma i wykłady często eksplorują pojęcie niezależności finansowej i dostarczają strategii do jej osiągnięcia.
Guillebeau zaakceptował styl życia cyfrowego nomady. Często podróżuje, zarządzając swoimi firmami zdalnie, co pokazuje, że możliwe jest zaprojektowanie stylu życia, który priorytetuje doświadczenia i wolność ponad tradycyjnymi ograniczeniami zawodowymi.
Jest zapalonym zwolennikiem minimalizmu i udowadnia, że do szczęścia nie potrzeba wiele.
W wolnym czasie (o ile takowy posiada!) gra na gitarze, biega i… uczy się nowych języków.
Jakiś czas po lekturze jego książki zrozumiałem, że to o czym pisze, jest kwintesencją mojego podcastu. Nie twierdzi, że droga do wolności jest prosta. Pisze o wyrzeczeniach i rewolucyjnych zmianach, które będzie trzeba wprowadzić w swoim dotychczasowym życiu. Spotkasz też na swojej drodze ludzi, którzy nie pogodzą się z Twoim wyborem.
Najbardziej podoba mi się w niej to, że nie dowiesz się z niej, jak się szybko wzbogacić i leżeć resztę życia do góry brzuchem. Od podobnych tytułów dostaje wysypki.
“Sztuka nonkonformizmu…” to książka o poszukiwaniu, życiu i zarabianiu na własnej pasji, wbrew temu co narzucała Ci kultura i społeczeństwo, w którym się wychowywałeś.
To książka dla prawdziwych roninów swoich czasów, tych bezpańskich niepokornych wojowników wolności, którzy w XXI wieku swoją katanę zamienili na laptopa.
Ludzie powinni stawić czoła przygodzie, rzucać wyzwanie autorytetom, pokonywać przeszkody i żyć niekonwencjonalnie, aby osiągnąć swoje cele i zmienić świat.
Zastanów się, czego chcesz w życiu, stwórz szczegółowe cele i znajdź czas na spontaniczność, upewniając się, że Twoje pragnienia nie szkodzą innym.
Aby osiągnąć swoje cele i marzenia, ustal priorytety i zrozum, czego chcesz od życia, pokonaj strach, przyznając się do niego i akceptując najgorszy scenariusz.
16 LEKCJI Z KSIĄŻKI “SZTUKA NONKONFORMIZMU”
Dowiesz się z niej m.in:
Oszczędzanie przez całe życie, po to by na jego końcu korzystać z jego uroków nie ma najmniejszego sensu.
Branie na 30 lat kredytu na mieszkanie, uczyni z Ciebie niewolnika.
Dowiesz się z niej, jak wygląda niezależność zawodowa i nietypowe podróżowanie.
Przestaniesz wierzyć w klasyczne podziały, które nastawiają ludzi wrogo do siebie: np. podziały polityczne, religijne, czy majątkowe.
Nauczysz się kwestionować rzeczy, które mówią Tobie inni ludzie. Przestaniesz przyjmować je za pewnik.
Zapragniesz studiować dla siebie, a nie dlatego, że taka była decyzja Twoich rodziców.
Przestaniesz tracić czas na bezsensowne zajęcia. Nauczysz się produktywności.
Zrozumiesz, że praca dla siebie jest mniej ryzykowna od uzależnienia własnego bezpieczeństwa od pracodawcy.
Poznasz korzyści minimalizmu, gdy ograniczysz wydatki do rzeczy, które naprawdę potrzebujesz. Nie będziesz potrzebował do szczęścia drogiego auta, ani TV.
Zaczniesz poszukiwać ciekawych doświadczeń, a nie ładnych przedmiotów. Zrozumiesz, że pozbywanie się niepotrzebnych rzeczy, czyli „odgracanie” życia, doprowadzi Cię do prawdziwej obfitości.
Odzyskasz czas dla ludzi, których kochasz. Czas na myślenie i planowanie przyszłości.
Będziesz wykonywał pracę, w której się spełnisz.
Przestaniesz mieć poczucie winy i skończysz przepraszać innych, za to że chcesz niezależności i lepszego życia.
Samozatrudnienie zapewnia niezależność i możliwość przedefiniowania kariery zawodowej, podczas gdy formalne wykształcenie nie zawsze jest konieczne do podążania niezależną ścieżką.
Aby osiągnąć swoje cele jako artysta lub przedsiębiorca, potrzebujesz małej armii zwolenników, a aby zbudować i utrzymać tę armię, musisz zapewnić platformę, powód, dla którego ludzie zwrócą na ciebie uwagę, a także przyjazne środowisko jak zaspokoić potrzeby swoich zwolenników i poprosić o ich pomoc.
Ustal priorytety i wyeliminuj niepotrzebne obowiązki, rozproszenia i odpowiedzialność, aby żyć na własnych warunkach i wzbogacić swoje życie, mówiąc „tak” pracy, która pozostawia rezultaty, i mówiąc „nie” niepotrzebnym spotkaniom i pracowitym.
Książka Chrisa Guillebeau pt: “The Art of Non-Conformity: Set Your Own Rules, Live the Life You Want, and Change the World (Perigee Book.)” dała mi cenną lekcję. Podważyła wszystko co wcześniej myślałem o pracy i zarabianiu na życie. Pomagła mi rozpocząć nową przygodę. Samo wydanie papierowe jest dość poręczne i stosunkowo małe, ale zawiera sporą dawkę konkretnych, niezwykle motywujących i porad oraz przykładów postępowania.
DARMOWY COACHING
Rok po lekturze książki Chrisa udało mi się zrealizować moje marzenia o wolności. Od 7 lat robię to co kocham z każdego miejsca na Ziemi, co opisałem w książce pt. „Podcaster”. Ty też masz szansę rozpocząć nowe życie i odnaleźć swoją prawdziwą pasję, na której możesz zarabiać. Jako life coach i stoicki mentor przeprowadzam moich klientów przez głęboki proces transformacji, który nazywam Stoicką Metamorfozą, autorską metodą Deep Dive.
Jeśli nie podoba Ci się Twoje życie i pragniesz zmiany, zapisz się na pierwszą DARMOWĄ sesję coachingową 1 na 1. Ilość miejsc w każdym miesiącu jest ograniczona, więc pisz już dziś na adres: kontakt@lepiejteraz.pl
Do usłyszenia!
Radek Budnicki
P.S.
Jeśli pragniesz otrzymywać podobne streszczenia inspirujących książek bezpośrednio na swoją skrzynkę, kliknij przycisk poniżej: