DLACZEGO SILNI LUDZIE MILCZĄ?
"Mamy dwoje uszu i jedne usta, abyśmy mogli słuchać dwa razy więcej, niż mówić”.- Zenon z Kition
Pamiętasz scenę z „Ojca Chrzestnego” autorstwa Mario Puzo, gdzie w trakcie negocjacji gwałtownie odzywa się nieokrzesany syn Dona, Sonny Corleone?
W tym samym momencie jego ojciec Vito Corleone, znany jako “Ojciec chrzestny”, zwraca mu uwagę.
Co wtedy powiedział?
„Nigdy nie mów przy obcych, o czym myślisz!”.
Zostało to świetnie zagrane przez Marlona Brando w słynnej ekranizacji „Ojca Chrzestnego” Francisa Forda Coppoli. Vito pokazał ogromny autorytet i pewność siebie, poprzez umiejętne tłumienie impulsywnych popędów i stosowanie przekonującego, ale łagodnego tonu.
Milczenie jest potężnym narzędziem w komunikacji, ponieważ przykuwa uwagę i zmusza ludzi do działania z powodu dyskomfortu, jaki wywołuje.
Wstrzymywanie się od słowotoku, mówienie z pewnością i precyzją, bez upiększania, przy zachowaniu kontaktu wzrokowego, nadaje wiarygodność i autorytet w komunikacji.
Milczenie to władza, pozwalająca na kontrolę i ukrywanie intencji, co ostatecznie umniejsza siłę przeciwników.
Vito i Michael Corleone zachowują dla siebie swoje myśli i ujawniają je tylko wtedy, gdy jest to konieczne.
Kontrolują przepływ informacji i ukrywają intencje, ostatecznie zmniejszając siłę tych, którzy chcą ich skrzywdzić.
Michael wykorzystuje siłę milczenia w podejmowaniu decyzji, wykorzystując ją do strategicznej oceny wyborów i unikania podejmowania pochopnych decyzji w ferworze chwili.
Impulsywność Sonny’ego doprowadziła go do upadku, zaś milczenie Michaela uczyniło go silnym. W efekcie wpłynęło na decyzję ojca, by najmłodszy syn stał się jego następcą i pokierował całą organizacją.
Nacisk na praktykowanie powściągliwości i staranne dobieranie słów współgra z dojrzałym i zrównoważonym zachowaniem Mądrego Władcy.
Pamiętasz Aragorna z „Władcy Pierścieni”?
Ten kto oglądał, pamięta rangera i króla Gondoru świetnie zagranego przez Vigo Mortensena. Być może też zauważył jego charakterystyczny, cichy głos.
Rzadko krzyczał, chyba że w czasach wielkiej frustracji lub w walce.
Przez resztę czasu mówił bardzo miękkimi tonami, niemal z dołączoną do nich aurą tajemniczości.
Chociaż należał do bardzo długiej linii Królów, Aragorn nigdy nie pozwolił, aby to go zepsuło.
Znał swoje mocne strony, ale także uznawał swoje słabości, a nawet gdy został pchnięty do poprowadzenia szarży, nigdy nie stał się arogancki.
Jego cicha pewność siebie, nienachalna postać, wycofany, ale odważny styl przywództwa sprawiły, że stał się szanowaną postacią w walce z siłami zła i wspaniałym towarzyszem wyprawy.
W świecie zdominowanym przez ciągłe rozmowy i pogoń za byciem słuchanym, sztuka milczenia jest często pomijana.
Społeczeństwo ma tendencję do kojarzenia siły ze zdolnościami wokalnymi, umiejętnością wyrażania opinii i werbalnego potwierdzania swoich poglądów.
Jednak prawdziwa moc leży w wiedzy, kiedy mówić, a kiedy milczeć.
Cisza jest trudna do utrzymania i dlatego zapanowanie nad pustką pomiędzy słowami może stać się Twoją prawdziwą supermocą. Jest to coś, o czym skuteczni negocjatorzy dobrze wiedzą.
WYZWANIE:
Współczesna kultura zachodnia ma problem z ciszą!
Nie wierzysz mi?
Następnym razem, gdy będziesz uczestniczyć w rozmowie, spróbuj odczekać 10 sekund po tym, jak druga osoba przestanie mówić, zanim jej odpowiesz. Wytrzymaj tylko 10 sekund i zobacz co się stanie.
Wszyscy chcemy być osobą, która wypowiada się sprawnie.
Osobą, która rozśmieszy lub wyda się mądra lub dobrze poinformowana.
Ale czy rzeczywiście uzyskamy pożądany efekt?
Czy będziemy potrafili użyć milczenia w prawidłowy sposób, tak by nie wydać się apatycznym, aroganckim lub głupim?
Powinniśmy nauczyć się wykorzystywać ciszę, aby uniknąć powiedzenia czegoś złego lub wdać się w kłótnię. Powinniśmy też doceniać tych, którzy nie mają zdania na każdy temat.
„Milczenie we właściwym czasie jest mądrością i jest lepsze niż jakakolwiek mowa”. - Plutarch
RADA NIEWOLNIKA-FILOZOFA
Obraz: filozof-niewolnik “Epiktet”
Podzielę się z Tobą radą, którą podsunął mi pewien kulejący niewolnik żyjący 2 tys lat temu, a która jest aktualna do dziś. Idealnie wpasowała się do dzisiejszego świata, gdzie ludzie w trakcie rozmowy bardziej wolą skupiać się nad tym co mówią, niż na słuchaniu. A słuchając, skupiają się na tym co odpowiedzą, zamiast po prostu słuchać.
Jeśli chcesz wieść szczęśliwe i udane życie:
Musisz wiedzieć, co wymaga Twojej uwagi. Powinieneś być w stanie zdecydować, jak i kiedy musisz mówić, a kiedy milczeć.
Osoba odnosząca sukcesy i prawdziwy lider użyje swojego milczenia na swoją korzyść.
Powinieneś unikać chęci mówienia o wszystkim, co dzieje się wokół ciebie.
Powinieneś rozmawiać tylko wtedy, gdy naprawdę musisz.
Skorzystaj z rady Epikteta, filozofa-niewolnika:
„Przede wszystkim zachowaj milczenie albo jeśli masz mówić, mów tylko to, co konieczne, i jak najkrócej. Rzadko jednakże i tylko kiedy chwila stosowna tego wymaga, by mówić, winieneś głos zabierać, ale w żadnym wypadku o wydarzeniach dnia powszedniego,
ni też o gladiatorach,
ni o wyścigach konnych,
ni o atletach,
ni o jadle,
ni o napoju,
ni wreszcie o rzeczach, o których się rozpowiada na każdym miejscu,
a już najmniej — o ludziach, w tym sensie, żeby ich ganić lub chwalić, lub przyrównywać jednych do drugich.
A jeżeli zdatny jesteś do tego, sprowadzaj przez swoje słowa również rozmowy swych towarzyszy na tematy godziwe.
Jeżeli ci się jednak przydarzy, że się znajdziesz pomiędzy obcymi i nieznajomymi, zachowaj milczenie” -
NAUKA MILCZENIA
Epiktet był filozofem- niewolnikiem i z pewnością zaliczał się do NIEZNISZCZALNYCH, którym poświęciłem mój Mentalny Kurs Wewnętrznej Odporności na Przeciwności Losu.
Zdolność mądrego milczenia nie jest wrodzonym talentem i można się tego nauczyć, tak by poprawiła jakość naszego życia i relacji. Jest też jednym z wyzwań, które daję moim klientom, pracując z nimi w trakcie 30 dniowej Stoickiej Metamorfozy.
Jest to jedna z kluczowych cech prawdziwie stoickiej postawy. Na jej temat mówię więcej w 299 odcinku podcastu pt. „Supermoc, której nie wykorzystujesz, a możesz zacząć od dziś!”.
Ci, którzy poważnie podchodzą do swojej zmiany polecam krótki Warsztat „Mądrego” Milczenia. Znajdziesz go w odcinku PREMIUM, w aplikacji Patronite Audio dostępnej tylko dla Patronów.
Jeśli podobaj Ci się moje treści, wesprzyj ich powstawanie zostając Patronem podcastu na Patronite.pl/podcastlepiejteraz. W prezencie otrzymasz dostęp do nigdzie niepublikowanych materiałów oraz odcinków Lepiej Teraz.